14.02.2013

Yüksek Enerjili Çocuk ve Onun Düşük Enerjili Annesinin Maceraları :)Daha önceki "Yetenegimi Keşfet Yaratıcılığımı Geliştir" yazımda yüksek enerjili çocuklarla ilgili yazacağımı söylemiştim.  Yazı dizisine başlıyoruz bakalım....

Yüksek enerjili çocuklar neye benzer? Görünüşte, yani sabit durdurken, başka çocuklardan hiçbir farkları yok; en fazla  eli kolu bacağı hareket halindedir hala :) 

Yüksek enerjili çocuklar tepkilerinde oldukça hareketli veya güçlü&yoğun olurlar. Her ikisinin bir arada olduğu yani, hem hareketli hem de güçlü&yoğun oldukları da olur. 

Yüksek enerjili çocuklar her zaman hareket halindedirler. Yürümekten çok koşarlar ve yemek yemek, dinlenmek veya altını değiştirmek için durmazlar. 

İşte benim oğluma en çok uyan satır. Yürümüyor koşuyor hep bir acelesi var sanki. Dinlenmek nedir bilemiyor, masada öylesi kısa süre oturuyor ki şaşarsınız hani oturmasıyla kalkması bir oluyor ama o sırada işini görüyor. Altını değiştirmek mi? Abarttığımı düşünebilirsiniz, buyrun bize bekleriz :) Mümkün değil altını değiştireceğimizi önce anons ediyoruz, sonra artık 30dakika mı desem 1 saat mi keyfini bekliyoruz. Diyelim ki keyfi geldi, işlemi hızla yapmaya çalışıyoruz ama kertenkele mübarek, hop kalkmış oyununa başlamış bile. Ne diller döküyoruz ne diller ki çoğu zaman ayakta bağlıyoruz bezini ona bağlamak denirse. Bu esnada sergilediği güçlü tepkilerinden bahsetmek bile istemiyorum!

Eğer ebeveynin böylesi yüksek enerjisi yoksa bu durum  ciddi zorlu bir mücadele haline geliyor. 

Yüksek enerjili çocukların tepkileri de oldukça güçlüdür; örneğin heyecandan yerlerinde duramayıp zıp zıp zıplayabiledikleri gibi kimi zaman öfke nöbetleri de geçirebilirler. İşte böyle durumlarda siz de duygularınızı aynı güç ve yoğunlukta yaşarsanız o zaman herşey daha da zor bir hal alır. Arenin de tepkilerini çok abartılı bulurum yahu bir insan duşa gireceğim diye delirip evin içinde aaaa diye koşar mı veya duşa kabinin önünde zıplar mı? Anlatırken size o enerji geçmiyor olabilir ne var sevinmiş işte çocuk diyebilirsiniz; buyrun yine sizi bize bekleriz :)


Böylesi enerjiye sahip çocuklara ebevenylik etmek zorken; şöyle iyi bir taraf vardır: Yüksek enerjili çocuklar değişimlere ve yeniliklere hızlı ayak uydururlar, bunun için de ebevenylerinin koydukları yeni sınırlara adapte olmaları kolay olur. Ben bu cümlede de oğlumu buldum gerçekten yeniliklere çok hızlı adapte oluyor ve kolaylıkla ayak uyduruyor. Sıradaki bu mu hımmm tamam o zaman buna göre yaşarız gibi bir tavrı var. Örneğin 2 gün önce yer yatağına geçtik; hiç itiraz etmedi, demek bundan sonra böyle gibi bir tavır takındı ve işin içindeki eğlenceli yana odaklandı. 


Yüksek Enerji'li Çocukların ortak özelliklerine bakarsak: 


Yukarıdaki tabloyu hazırlarken Aren'i yazıyorum gibi hissettim. Yemek konusunda aynen yazıldığı gibiyizdir; Aren atıştırmaya bayılır, mama sandalyesinde geçen zaman ona göre boş zaman. Mutlaka bir atraksiyonu vardıri ayağa kalkar, oturduğunun 5. dk aşağıya inmek ister ve benzeri. 

Uyku konusunda derdimi sağır sultan bile duydu, eğer siz duymadığsanız sizinle sanal veya gerçekte hiç tanışmamışız demektir :) 

Aren başka çocuklarla oynamayı gerçekten seviyor ama enerjisi biraz düşük olan, aslında kendisine göre düşük olan, çocuklara sinir oluyor ve gidip onları dürtüklüyor; örneğin hiçbir çocuğun oturmasından hoşlanmaz yanına gider dürter dili çözülse heyyy arkadaşım kalksana buraya oturmaya mı geldik diyecek :) Anneler bahane bulmaya çalışır ya; hırçın olduğu zamanlarda ben hep "ahh dili çözülmediği için böyle derim". Ama bakın bahanem gerçekmiş. Kısa bir süre öncesine kadar ciddi saç çekme sorunumuz vardı, umarım geçmiştir. Bir de iphone ipad ve TV'dan hiç hoşlanmaz Aren. Önüne koy ipadi ver iphone bir nefes al durumunu yaşayamayız. Babası TV'nun çok da zararlı olmadığını düşünüyor ve bir çok babanın oyalama tekniği olan TV açıyor baby tv elbette,şöyle bir 10-15 dk bakıyor o da şarkı ve ilgisin çekeceğ bir hayvan vb varsa yoksa hooop aşağıya, tırmanmaya atlamaya. 
Kuzeni ipad'le oynamaya çok meraklıdır; ne zaman bir araya gelsek Aren gidip ipadın üzerine oturuyor veya Göknar'ı rahatsız ediyor tavır aynen şu: Hey dostum bırak o abuk şeyi gel saklan&bul oynayalım, koşalım, evi dağıtalım :)

Motor gelişimi konusunda erkenciydi hep; çünkü hep çok meraklı oldu. Bazı konularda bizi kıskandığını bile düşünüyordum şunlara bak ya nasıl yapıyorlar o işi gibi bir ifadesi olurdu yüzünde.

Kendine güven benim için dertli bir konu. Gerçekten gözü çok kara ve müdahale ettiğimizde deliye dönüyor; bu nedenle maksimum güvenli ortamlar yaratmaya çalışıyoruz. 

Aren bir ortamı severse arkasına bakmadan orada durur, dönüp anne bile demez, kafasına göre takılır. Zira sen oğlum napıyorsun ya bir selam ver bir dön bak arkana dersin kızar sana ehhhhh der. 

Tuvalet konusunda da çok meraklı; gün içinde birkaç kez çıkıp oturur çiş, öggh falan der. Yapmış gibi el sallayıp sifonu çektirir. Üzerine gitmiyorum henüz erken, olsa nolur ki gerek yok 20 aylıkken hafiften başlarım diyorum. Malum bu çocukların üzerine gidilmeye gelmiyor:)

Bu devirde enerjik olmayan çocukla pek karılaşmadım.  Ya çocukların çoğu enerjik ya da biz ebevenylerin enerjisi gerçekten çok düşük :) Yüksek enerjili çocuğun enerjisi, enerjisi yerinde olan çocuğun enerjisinin 2 katı gibi olabiliyor. Anlatırken çok doğal çocuk işte diyebilirsiniz, bizimki de hareketli abartma da diyebilirsiniz. Yok yok senin cidden enerjin düşük de. Ben de size anlatılmaz yaşanır diyeceğim o halde... Bir tek benim enerjimin düşük olduğu konusunda hemfikirim. Sanırım Allah kendimi de bu konuda geliştirmemi istedi beni bıraksan bir Panda gibi yaşıyabilirim çünkü:)

Bunun babası da böyleymiş diyorlar :) Eve girmezmiş, kapının önüne oturak koyarlarmış orada otururmuş. Neyse babasını da oğlunu da seviyorum. Bir sonraki yazı: Karakter Yapısı mı Yoksa ADHD mi? (ADHD demek, (Attention deficit hyperactivity disorde (yani dikkat eksikliği ve hiperaktivite) demek. ) ve Yüksek Enerjili Çocuklara Ebevenylik Etmek üzerine olacak.Yorum Gönder