15.05.2012

Annelere Karışmalı mı Karışmamalı mı?


Annelere karışmalı mı karışmamalı mı yoksa bu işe hiç bulaşmamalı mı? :) Bir yemin ettim ki dönemem sevgili okur, kimsenin anneliğine karışmayacağım dedim ama içimden de hep bir dakika ya karışabileceğim konular var dedim ama sustum içime attım.

Prensip olarak ne diyoruz herkesin çocuğu kendine. Bazı konular var ki gerçekten karışılmamalı ama bazı konular da varki kesinlikle karışılmalı. Karışmak gerekiyor daha sağlıklı bir nesil için toplumun geleceği için. Belki bunlar artık anlamını yitirmiş duyunca insanı irite eden beylik cümleler ama gerçekten böyle. Düşünüyorum da oğlumla yaşıt olan aynı dönemi paylaşan çocuklar var ee oğlumun arkadaşının nasıl yetiştiği benim için önem taşıyor. Sonra gerçekten çocuklarımız toplumun bir parçası dolayısıyla belli sınırlar içinde belli başlı şeylere karışmalı bazı şeylere de hiç karışmamalıyız.

Benim karışmayacaklarımın listesi şöyle;

 • Taa işin en başına gidersek hiç bir kadının nasıl doğuracağına karışmam. Doğal doğumu desteklediğimi korkulacak birşey olmadığını bebek ve kendisi için en iyisi olduğunu söylerim. Ama gırtlağına dizimi dayayıp doğal doğum yapacaksın anladın mı hee anladın mı hee diye çöreklenmem. Ben çok korkuyorum yapamayacağım diyorsa kabusum bu benim derse sırtını okşar hakkınızda hayırlısı olsun derim.

 • Doğum gerçekleşti iş emzirmeye mi geldi. Bir önceki tutumumu aynen gösteririm. Emzirmesini sonuna kadar desteklerim ama emzirmek istemiyorsa sen bilirsin arkadaş derim. Çocuğun için kendin için en iyisi emzirmek ama sen en iyisini tercih etmiyorsan bana sana eyvallah demek düşer derim. Kınamam yadırgamam arkasından da konuşmam. Bak görüyor musun bir emzirmedi bebeğini demem.

 • Çocuğunu nasıl uyutacağına karışmam. Ayağında mı sallar evin içinde kucağında koşturur mu, Ağlatmayı mı tercih eder, nasıl istiyorsa öyle uyutur. Fikrimi sorarsa söylerim ama doğrusu bu demem. Elbette genel geçer doğruların farkında değilse örneğin bir bebeğin gece 12.00 uyumasının abesle iştigal olduğunu bilmiyorsa geç uyursa geç uyanacağını düşünüyorsa yok arkadaş öyle değil (miş) derim ama gerisini ona bırakırım. Doktoru değilim ya doktoru uyarsın gerekirse doktoru ukalalık etsin benim ne haddime hadi bir adım ileri de gideyim banane!

 • Çocuğunu çalışarak mı büyütecek yoksa çalışmayarak mı hiç karışmam. Ne çalışan anneye b.k atarım ne de tek başına bakan anneye. Fikrim sorulursa ki daha önce de söylemişliğim var; yardımsız hiç yardım almadan çocuk büyütmek çılgınlık biraz da egosantriklik bana kalırsa; işin uzmanları bir çocuk bakmak için bir köy insana gerek var derken....

 • Çocuğunu asosyal mi büyütecek sosyal mi buna da karışmam. Çocuğun sosyal olmasına gerek olmadığını düşünen ebebevynler var muhtemelen kendileri de asosyal zaten. Hele bazıları var ki bebek dediğin dışarı mı çıkarmış diyor. Evde 4 duvar arasında çocuk büyüten çok. Çocuğun da kendi boyutlarında birileriyle vakit geçirme ihtiyacını saçmalık gören de çok. Buna paralel olarak çocuğunu dizinin dibinden ayırmayan bırakın 24 saati 2-3 saat bile kimselere bırakmayanlar var. Ben doğru olmadığını düşünüyorum ama bu şekilde büyütene de karışmam. Zira herkes tercihlerine göre yaşar. Ama bu şekilde büyüyen çocuklara da üzülürüm. Henüz böyle büyüyüp mutlu olanını göremedim veya özgüveni gelişmiş bir çocuk da görmedim. Yeri gelmişken hatırlatmak isterim ki siz kendinize etrafa çocuğunuza güvenmezken sosyal ortamı kapı dışarısını tehtit olarak görürken çocuğunuzun farklı görmesini beklemeyin.

 • Giyim kuşam konusunda çocuğun sağlığını tehtit edecek bir durum söz konusu değil ise karışmam. ama bakınız aşağıya eğer sağlık tehtitdi var ise karışırım ;)


Genel hatlarıyla kabaca karışmayacaklarım böyle. Dilimi tutamayıp karışacaklarıma hatta herkesin karışması gerektiğine inandıklarım ise;

 • Bir annenin&babanın veya çocuğa bakan kişinin çocuğa vurduğunu görürsem veya sürekli küfürlü konuşuyorsa hiç dayanamam olaya dahil olurum. Hem de hışımla ve sinirle. Hiç annesidir babasıdır aman banane diyemem. Noluyoruz napıyorsun sen çocuğa şimdi ben de sana vurayım mı gücün çocuğa mı yetiyor deyiveririm. Çocuğu kendi tarafıma çeker gel yavrucum şöyle diyebilirim. Ülkemizde bu tip haklara saygı olsa aileyi takip eder şikayet de bile bulunurum. Küfürlü konuşma çocuğua şimdi bir patlatırsam görüsün aptal manyak salak gibi cümlelerin kullanılmasına bunlar bir kenara çocuğun sürekli aşağılanmasına dalga geçilmesine küçük düşürülmesine de tahammülüm hiç olmaz her kim olursa olsun müdahalede bulurum.

 • Ortada bariz tehlike varken örneğin korkuluğu olmayan bir balkondan sarkıtıyorsa, asansör kapısının önünde tek başına bırakıyorsa alışır&kapanır kapılarla oyun olsun misali çocuğu oynatıyorsa yürüyen merdivenlerin bol olduğu yerde başıboş bırakıyorsa parkta bahçede salıncağın önünde arkasında durmasına müdahale etmiyorsa arabada öne oturtuyor dahası babanın kucağına veriyorsa kemerini bağlamıyorsa hemen oracıkta biterim çocuğu güvenli alana alırım. Bunun farkında olmayan insanı da uyarırım. Olası felaket senaryolarını sıralar hatta bak birinin çocuğu bu yüzden ölmüş ona göre der terör bile estiririm.

 • Daha yaşına bile gelmemiş ki yaşındaki çocuğa bile karışabilirim. Çikolata cips şeker yediriyorsa haa bir de ikram olayına giriyorsa direkt karışırım. Hanım hanım çocuğuna şuan zehir veriyorsun haberin ola derim. Sanane derse yok ya daha doymazsan beni ye derim :) Çirkefleşebilir çirkinleşebilirim. Çocuğa da tükür çabuk onu evladım bunlar çok zararlı pipin küçük kalır saçın uzamaz çirkin bir kız oluverirsin evde kalırsın falan diyerek bir daha çikolata şeker yemesini engellerim :)

 • Yazın ortasında çocuğa battaniye sarıyorsa 2 kat çorap giydirmişse direkt karışka olur, n'apıyorsun sen derim. Çocuğu oracıkta soymaya başlayabilirim. Doktorum diye yalan bile atabilirim. Kısacası ortada çocuğun sağlığını ciddi manada tehtit edecek bir durum varsa müdahalede hiç gecikmem.

 • Küçük bir kız çocuğuna makyaj yapıyor topuklu ayakkabı giydiriyor erkek çocuğunu da kız hevesiyle büyütüp giydiriyor ise müdahil olurum uyarırım ve bunun getirisinin hiç iyi olmayacağını bildiririm. Kafasının etini yer bititiriim. Sen niye karışıyorsun hanım çocuk benim derse yok ya karışırım derim.

 • Çocuğun yanında sigara içiyor kola tüketiyor ise olaya el koyarım daha ileri gider anne&babayı çocuğa şikayet bile ederim. Telefonumu bırakır aynı şeyi yaparlarsa ara beni evladım der rüşvet bile teklif ederim o çocuğa yeter ki buna şahit olmasın.

 • Cinsel taciz istismar ve benzeri ciddi konulara şahit oluyorsam kesinlikle müdahale eder işin ucunu kesinlikle bırakmam. Kendi çocuğuma yapılmış yapılıyor yapılabilir zihniyetiyle hareket ederim.

İşte karışacaklarım bir çırpıda listesi de böyle.  Bu arada karışmayacaklarım konusunda bana da karışılmasını istemem. Ama bunun dışında çocuğumun ve benim iyiliğim için karışan herkese sonsuz saygı ile yaklaşırım. Anne olmak herşeyi bilmek değildir. Çocuğun için de en doğrusunu bilemiyor olabilirsin. Egoyu bir kenara bırakmak gerekir bazen. Birinden birşey öğrenince küçülmez büyürüz. Herşeyi bilmek söz konusu değil. Dahası olayın içindeyken yakınındayken mesafemiz öylesi azki uzaktan göremiyoruz. Bir başka bir başka açı her zaman gerekir.

Sanırım önemli olan nasıl yaklaşıldığı karışma biçimi de önemli. Ama bazı konular var ki gerekirse kaplan gibi karışmak gerekiyor şiddet gibi, taciz gibi.

Hep söylüyorum anneler dünyanın tüm çocuklarına kendi çocuğuymuş gibi o gözle bakmalı. Bügün senin çoucğunun başına gelecek olan yarın benim çocuğum başına da gelebilir iyi veya kötü. Ben çocuğum için iyi birşey yaparsam seni de buna teşvik edersem çocukklarımızın büyüyeceği ortam da güzelleşir doğru bir hal alır bunu kim istemez ki. O zaman banane demiyelim yeri geldiğinde karışalım birbirimize yol gösterelim. Parmağımızı gözümüze değil olaya sokalım oldu mu?Yorum Gönder