11.05.2012

Kendini Farklı Zanneden Anneler

Bir anneyi bir diğer anneden ayıran özellik veya özellikler nelerdir gerçekten soruyorum bunu. Emzirmek mi, uyutma biçimimi, yedirme biçimimi, taşıma şekli mi ? Nedir? Bunların ve daha nicesinin toplamı olan yaklaşım biçimimi ?

İnternet anneleri güne Bismillah Times dergisinin kapağı ile başladı. 4 yaşına yaklaşmış bir çocuğu emziren bir kadın resim belli ki kapak resmi olarak bilerek seçilmiş yani çok sattırsın konu olsun diye seçilip koyulmuş. Bir de konu Attach Parenting adı altında işleniyor ki alakası yok resmin Attach Parentingle,  herhalde Attach Parenting'i yansıtmayacak tek resimdir.

Bir anneyi diğer bir anneden ayıran tek bir özellik vardır o da çocuğu. Başka da hiçbir özellik yoktur. Yani herkesin çocuğu kendine. Herkes çocuğu kadar anne işte!

Ama bazı anneler var ki kılıç, kalkan ve hatta silah kuşanırcasına emzirmesini yedirmesini içirmesini veya tam aksi yedirip içirmemesini ve taşıma biçimini diğer bir anneye karşı kullanıyor. Nasıl mı oluyor? Diyelim ki bir anne uzun uzun uzun emzirmeyi savunuyor. Diğer annenin karşısına geçip sen nasıl olur da emzirmeyi bırakabilirsin diyor. Dahası hiç emzirememiş bir anneye acıyabiliyor. Birine acımak hele de bir anneye acımak bence acıma halinin kendisinden çok daha acıklı bir durum. Sonra işin içine alt metinler giriyor. Bir üsten bakma bir hıhhh sen 6 ay mı emzirdin benim sütüm boldu şekerim çocuğum da kilo alıyordu ben 10 ay çocuğum ağzına diline su bile değdirmedim diyebiliyor. Ve çok daha ileri gidip kendi doğrusunu evrensel bir doğruymuş gibi sunup 3-5 makale ile destekleyip karşısındaki anneyi kılıcıyla kalkanıyla yaralıyor hatta bazen daha da ileri gidip bunu silah gibi kullanıp bir diğer anneyi vuruyor. Diğer anne sanki az vicdan azabı varmış gibi kahrından ölüyor. Çocuğunu emziremediği veya emzirmeyi bıraktığı için kendini suçluyor. Bunun kime neye katkısı var ki. Noluyor diğer anne bunu yapınca eline ne geçiyor.

Ey sen çocuğunu bilmem kaç ay emzirmiş ve bunu kendine silah yapmış anne kendini farklı zannetme evet bir farkın var ama inanki seni üstün kılan bir fark değil bu!


Çocuğunu taşıma biçimi bile böbürlenme konusu olabiliyor. Farkında mısın acaba dünyada milyonlarca engelli anne var çocuğunu ayakta taşıyamayan sence senden daha az mı anne? Senden daha az mı çocuğunu seviyor? Dudağına anne sütü değememiş çocuklar var hepsi mi kendine güvensiz bu çocukların hepsi mi arızalı? Hepsi mi hayata 1-0 yenik başlıyor. Sonra uyku konusu var. Kimisi çocuğu ile aynı yatakta uyumayı tercih ediyor ama tercih etmekle kalmıyor bunun en doğrusu olduğunu savunuyor. Çocuğunun odasını ayırmış anneye üsten bakıyor ve suçluyor. Veya aynı şey çocuğunun odasını ayırıp ayrı uyuyan ve yine beraber uyuyanı kınayan eleştiren de var. Dünyada tek bir doğru mu var sanıyorsun sen. Anneliğin Kuran-ı Kerimini yazacaksın sen. Vahiy mi geliyor sana. Sahi sen böyle mi sanıyorsun kendini farklı zanneden anne?Bir anneyi anne yapan şey insanlığından geçer bence. Eğer iyi bir insansan sen eğer karşındaki insanı düşünüyorsan bir başka insanın hemcinsinin kırılıp kırılmaması üzülüp üzülmemesi seni ilgilendiriyorsa, başka birinin derdine ortak olabiliyorsan birine acımak yerine ona destek olabiliyorsan paylaşabiliyorsan derdini bunlar seni erdemli insan yapar erdemli bir insan da iyi bir anne olur. Anneler aynı takımın oyuncuları olacağı yerde pek çok ama pek çok konuda çarpışan savaşan iki takım gibi ve zaferin ne olduğunun farkında bile değil. Neyi kazanacaksınız sahi? Bu bitmek bilmeyen tartışmayı kazandığında ne kazanmış olacaksın sen kendini farklı zanneden anne?


Anne dediğin duyarlı insandır. Anne dediğin dünyanın tüm çocuklarına kendi çocuğu gibi o gözle bakabilendir. Anne dediğin insanları kategorize etmeden düşünebilendir. Anne dediğin daha çok şeydir.

Ve sen kendini farklı zanneden anne yakklaş bir kulağına birşey söyleyeceğim: Hiç farklı değilsin silkelen kendine gel!

Yorum Gönder